Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego zakończą głodówkę tylko po spotkaniu z Beatą Szydło

dobrzen

Protestujący w Dobrzeniu Wielkim prowadzą głodówkę od 26 grudnia jako sprzeciw dla decyzji rządu o powiększeniu granic Opola. Cztery osoby trafiły do szpitala.

Obecnie w podopolskiej miejscowości głoduje 12 osób. Od 1 stycznia 2017 miasto Opole powiększyło się o 12 sołectw okolicznych gmin. Jest to konsekwencją decyzji rządu z 19 lipca 2016 roku o powiększeniu stolicy województwa opolskiego, o które wnioskował prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Mieszkańcy gmin uważają, że jest to niesprawiedliwe i chcą cofnięcia decyzji. Głównym powodem nieporozumień są pieniądze, które w ramach podatku wpłaca Elektrownia Opole znajdująca się do końca 2016 roku na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Po rozbudowie elektrowni dochody z zakłady mogą wynieść nawet 70 milionów złotych rocznie.

W ubiegłym roku w gminach przyłączanych do Opola przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące powiększenia miasta. Ponad 90% mieszkańców gminy Dobrzeń było przeciwko planowanym zmianom. Według Wojewody Opolskiego Adriana Czubaka konsultacje miały błędną formę, a sposób ich przeprowadzenia nie spełniał demokratycznych standardów, ponieważ konsultacje przeprowadzali mieszkańcy gminy, a liczenie głosów nie było poddane żadnej kontroli.

Z apelem do szefowej rządu wystąpił również biskup Andrzej Czaja, który zaapelował o mediację między protestującymi, a przedstawicielem rządu. Sami mieszkańcy gminy Dobrzeń na spotkanie czekają do 12 stycznia.

Opublikowane: Styczeń 5th, 2017 8:56 pm, ostatnia aktualizacja: Styczeń 5th, 2017 at 9:19 pm