Micheil Saakaszwili zatrzymany przez władze Ukrainy

kijow_ukrainaWe wtorek w Kijowie do mieszkania byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego wkroczyli umundurowani i uzbrojeni ludzie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przyznała, że są to jej funkcjonariusze, którzy działają na polecenie prokuratury. Saakaszwili oskarżył Petra Poroszenkę, że "działając na zlecenie" Władimira Putina, chce wydać go gruzińskim władzom. Adwokaci byłego prezydenta Gruzji poinformowali, że polityk został zatrzymany przez władze Ukrainy.

O akcji służb specjalnych poinformował w godzinach porannych współpracownik Saakaszwilego. Jednocześnie wskazał adres na forum społecznościowym i zaapelował, by stawić się w tym miejscu.

W trakcie przeszukania mieszkania Saakaszwili wszedł na dach kamienicy, w której mieszka. Według mediów, polityk groził, że skoczy, jeśli go ktoś dotknie.

Polityk, przemawiając z dachu budynku, złożył oświadczenie. Oskarżył prezydenta Ukrainy Petera Poroszenkę, że działając na zlecenie Władimira Putina, chce wydać go gruzińskim władzom.

Adwokaci polityka poinformowali,ze ukraińskie władze zatrzymały byłego prezydenta Gruzji. Jeden z adwokatów Saakaszwilego oświadczył, że ten podejrzewany jest o udział w przygotowaniach do zamachu stanu. Został wyprowadzony z domu i wsadzony do policyjnego samochodu.

Zwolennicy Saakaszwilego zablokowali samochód policyjny. Zgromadzeni blokują przejazd furgonetki własnymi ciałami oraz tarasują ulicę pojazdami.

Polityk został zatrzymany w związku o współpracę z organizacjami przestępczymi i ukrywaniu działalności przestępczej.

Ołena Hitlanska (rzeczniczka SBU) oświadczyła, że wydarzenia w mieszkaniu Saakaszwilego to działania śledcze prowadzone przez Prokuraturę Generalną Ukrainy w ramach postępowania karnego. Nie wyjaśniła jednak, czego dotyczy postępowanie.

Przed domem Saakaszwilego obecni są policjanci oraz zwolennicy byłego prezydenta Gruzji - dochodzi tam do przepychanek.

Saakaszwili, którego prezydent Petro Poroszenko pozbawił ukraińskiego obywatelstwa, domaga się teraz wcześniejszych wyborów parlamentarnych i usstąpienia szefa państwa. W niedzielę zorganizował w Kijowie marsz na rzecz impeachmentu Poroszenki, w którym wzięło udział kilka tysięcy osób.

Opublikowane: Grudzień 5th, 2017 1:52 pm