Meksyk: zatrzymano żonę szefa najpotężniejszego kartelu narkotykowego CJNG

Meksyk

Żona szefa najpotężniejszego kartelu narkotykowego w Meksyku - Jalisco Nueva Generation (CJNG)  - została aresztowana. Według meksykańskiego MSW Rosalia Gozalez Valencia najprawdopodobniej zajmowała się zarządzaniem majątkiem tej grupy przestępczej. Aresztowano ją w Guadalajrze, stolicy stanu Jalisco na zachodzie kraju. 

Podczas tej samej operacji oprócz żony Nemesio Oseguery Cerventasa, znanego raczej jako "El Mencho", aresztowano również mężczyznę przedstawiającego się jako Gerardo "N", uważanego za jednego z głównych przywódców CJNG w stanach Guanajuato i Michoacan de Ocampo w środkowej części kraju. On z kolei podejrzany jest o zabójstwa policjantów oraz członków karteli, rywalizujących z CJNG. Za morderstwo w 2002r. o jego ekstradycję wystąpiły również Stany Zjednoczone.

Według szacunków meksykańskiego rządu kartel narkotykowy, którego przywódcą jest "El Mancho" zgromadził fortunę w wysokości 50 miliardów dolarów. Dodatkowo ma on silną pozycją aż w 9 z 31 stanów kraju oraz ma powiązania z organizacjami przestępczymi działającymi w USA, Europie, Azji oraz innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Kartel CJNG w ostatnich latach nie wahał się atakować również celów wojskowych i policyjnych. W 2005r. podczas ataku na śmigłowiec wojskowy członkowie tej organizacji zabili 20 żołnierzy i policjantkę.

Opublikowane: Maj 28th, 2018 12:40 pm