Meksyk: prezydent Pena Nieto szuka zbliżenia z chińskimi inwestorami

chinymeksykPrezydent Meksyku Enrique Pena Nieto w przyszłym tygodniu odbędzie wizytę w Chinach. Celem nadchodzącego spotkania będzie dyskusja na temat handlu i inwestycji, które mają stanowić okazje do zmniejszenia zależności od NAFTA; Szczególnie zależności od Stanów Zjednoczonych. 

Prezydent Chin Xi Jinping potwierdza, że odbędzie spotkanie z prezydentem Meksyku, a także spotka się z państwami BRICs podczas nadchodzącego letniego szczytu. W dniach 4-5 września spotkają się: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA (South Africa)

Wizyta Pena Nieto następuje jako pokłosie nadchodzących reorganizacji 23-letniego Północnoamerykańskiego Paktu o Wolnym Handlu (NAFTA). Spotkanie członków paktu odbędzie się w dniach 1-2 września w Mexico City. Do organizacji należą USA, Kanada i Meksyk.

Państwo Meksyk próbuje zwiększyć handel pomiędzy Ameryką Łacińską a Azją. W poniedziałek w Australii rozpoczęto pierwszy z trzech dni rozmów, które mają za zadanie ułatwić ożywienie Partnerstwa Transpacyficznego w zakresie handlu - partnerstwa zakłóconego przez politykę USA. W niedzielę, amerykański prezydent Donald Trump powiedział, że aktualny stan działania Paktu przyczyniał się do upadku gospodarczego kraju.

Prezydent Pena Nieto w czasie spotkania w Chinach będzie mógł porozmawiać nie tylko z przedstawicielami BRICs, ale także będzie miał możliwości bezpośredniego dotarcia do kilkuset przedstawicieli ze świata biznesu. 6 września prezydent spotka się z Alibaba Group holding Ltd, chińskiego giganta e-commerce, z którym Meksyk chce zacząć poważną współpracę z udziałem meksykańskich małych i średnich firm.

 

Opublikowane: Sierpień 29th, 2017 10:21 am