Mauretania: 20-letnie wyroki dla przeciwników niewolnictwa

philippines-321674_960_720-slums-pixabay

Mauretański sąd zażądał zwiększenia kary dla 13 aktywistów, działających na rzecz zniesienia niewolnictwa. Za udział w proteście mają otrzymać 20-letnie wyroki pozbawienia wolności. 

Początkowo kary wahały się między 3, a 15 latami. Zarzuty jakie im postawiono to: stosowanie przemocy, atak na przedstawicieli sił bezpieczeństwa, posiadanie broni na zgromadzeniach i przynależność do niezarejestrowanych organizacji.

Jak donoszą obrońcy sądowi, działacze IRA (Inicjatywa Na Rzecz Odrodzenia Ruchu Abolicjonistycznego) byli torturowani w czasie pobytu w areszcie.

Władzę Nawakszut przekazały, że w demonstracji, która odbyła się w lipcu, rany odniosło 10 funkcjonariuszy policji. Protestujący nie zgadzali się na przeniesienie bezdomnej społeczności na okres przygotowań do szczytu Ligii Państw Arabskich.

W slamsach tych zamieszkiwali Haratyni, niewolnicy od pokoleń, którzy bezprawnie wykorzystywani są do darmowych prac pasterskich i domowych.

Siedmiu skazanych postanowiło odwołać się od wyroku. Sprawa zostanie ponownie rozpatrzona w mieście Az-Zuwajrat, w przyszłym tygodniu. Wiceprezydent IRA przekazał, że akty przemocy nie miały miejsca na demonstracji.

Amnesty International złożyła oficjalne zażalenie na wyrok, w związku z bezwględnym traktowaniem więźniów.

Opublikowane: Listopad 17th, 2016 11:43 am