Makao: mieszkańcy doznali siły żywiołu o najwyższej skali zagrożenia

MakauWładze Hongkongu informują, że w wyniku działalności tajfunu zginęło 12 osób. Nagły strumień największego od dziesięcioleci tajfunu zatopił centrum gier w regionie Makao, zanurzając ulice i dochodząc do budynków mieszkalnych. 

W środę w byłej portugalskiej kolonii żywioł uśmiercił osiem osób, w tym dwóch mężczyzn na terenie garażu parkingowego.  Następnych 153  ludzi zostało rannych w następstwie intensywnego podtapiania, awarii zasilania oraz rozbić drzwi i okien przy silnym wietrze i deszczu.

Mieszkańcy przebiegali przez wysoką mętną wodę, a w rzędach autobusów miejskich siedzieli na wpół zatopieni pasażerowie. W następstwie działania nieokiełznanego żywiołu prawie 27 000 osób zostało ewakuowanych do specjalnych schronów.  W tym samym czasie donoszono o poważnych zniszczeniach gruntów rolnych z powodu silnych opadów deszczu i przypływów. Prawie 2 miliony gospodarstw domowych straciło czasowo prąg. Sytuacja sparaliżowała wiele środków transportu tj. łodzie, pociągi, samoloty. Tajfun Hato przeszedł w bardzo szybkim tempie, jednak nie przełożyło się to na nieznaczną ilość szkód - przeciwnie.

W czwartek słabszy Hato ruszył do chińskiego regionu Guangxi.

Powodzie i obrażenia wśród ludzi odnotowano również w Hongkongu, który leży nad wodą, 64 km od Makau. Brak tam doniesień o zgonach. Gwałtowne wichury Hato wydmuchiwały okna na drapacze chmur w azjatyckiej stolicy finansowej, rozbijały szkło na ulice. Władze pogodowe Hongkongu po raz pierwszy od pięciu lat podniosły sygnał huraganu na najwyższy poziom.

Wcześniejsze zgony w Makau to mężczyźni, w wieku 30, 45 i 62 lat. Jeden z nich wypadł z 11. piętra budynku, jeden został uderzony o samochód, a drugi został zabity podmuchem wiatru o pobliską ścianę.

Opublikowane: Sierpień 24th, 2017 1:03 pm