Litwa: zatrzymano osoby zamieszane w szpiegostwo

Litwa

Na Litwie zatrzymano grupę osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji - w środę poinformowała Prokuratura Generalna Litwy. Nie podano jednak ile osób zostało zatrzymanych.

Prokurator generalny Evaldas Paszilis podkreślił podczas konferencji, że podejrzani o szpiegostwo są powiązani w jakiś sposób z partiami politycznymi, nie reprezentowanymi w litewskim parlamencie.

Prokuratura poinformowała, że w toku śledztwa stwierdzono, że działania podejrzanych zagrażają narodowemu bezpieczeństwu. Darius Jauniszkis dyrektor departamentu bezpieczeństwa państwa, wskazał, że usiłowano wpłynąć na procesy polityczne.

"W tym celu werbowano osoby, które bezpośrednio bądź przy pomocy pośredników mogły tworzyć programy partii politycznych i ich struktury oraz sprzyjać rozwojowi rosyjskiej miękkiej siły w kraju" - poinformował Darius Jauniszkis.

Upublicznione zostały jedynie dwa nazwiska podejrzanych osób. Jedną z tych osób jest przewodniczący Socjalistycznego Frontu Ludowego Algirdas Paleckis. Jest w areszcie od października tego roku. Drugim podejrzanym jest były przewodniczący prosowieckiej organizacji Jedinstwo, Walerij Iwanow, obywatel Rosji.

Iwanowa zatrzymano za posiadanie broni, jednak w środę został zwolniony z aresztu.

Źródło: fakty.interia.pl

Opublikowane: Grudzień 20th, 2018 10:26 am