Lider KRLD Kim Dzon Un i prezydent Korei Płd. Mun Dze In spotkają się na granicy strefy zdemilitaryzowanej

strefa zdem

W piątek, o godzinie 10.30 czasu lokalnego (czyli o 1.30 w Polsce) prezydent Korei Płd. Mun Dze In spotka się z liderem Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, Kim Dzon Unem. Spotkanie to odbędzie się na granicy strefy zdemilitaryzowanej, w południowej części wsi Panmundżom. 

Kim Dzong Un przekroczy granicę piechotą, a towarzyszyć mu będzie prezydencka straż honorowa. Szef administracji prezydenckiej, Im Dzong Soek dodaje, że razem z nim przyjść ma również jego małżonka, Kim Jo Dzong, ale jej obecność na zebraniu nie została jeszcze definitywnie potwierdzona.

Oficjalnie, rozmowy rozpoczną się o godzinie 11.30 czasu miejscowego (2.30 w Polsce). Do planu szczytu należy między innymi zasadzenie w strefie zdemilitaryzowanej, upamiętniającego to wydarzenie, drzewa. Dziennikarze mają otrzymać oficjalny, wspólny komunikat dopiero po zakończeniu rozmów.

To pierwsze takie spotkanie od ponad dekady. Jest szansa na to, że będzie ono miało znaczący wkład w rozwiązanie konfliktu w sprawie programu nuklearnego Korei Północnej i pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Obie Koree formalnie nadal pozostają w stanie wojny. Dzieli je linia demarkacyjna wzdłuż Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej, powstałej w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżom. Rozcina ona Półwysep Koreański pasem o szerokości 4 km i długości 238 km. Linia ta należy do najsilniej ufortyfikowanych na świecie.

 

Opublikowane: Kwiecień 26th, 2018 8:44 am