Liberia: legendarny piłkarz George Weah wybrany na prezydenta

liberia1

W Liberii doszło do pokojowego, demokratycznego przekazania władzy prezydenckiej. Na stanowisko wybrany został George Weah, były piłkarz znany z występów w najlepszych europejskich klubach.

Weah zdobył 61,5% głosów, a jego kontrkandydat - dotychczasowy wiceprezydent Joseph Bokai - 38,5%. Frekwencja wyniosła nieco ponad 55% - zagłosowało ponad 1,2 mln Liberyjczyków.

Bokai pogratulował zwycięzcy i wyraził "dobrą wolę i przyjaźń" wobec Weaha. Ten przejąć władzę oficjalnie w przyszłym miesiącu od dotychczasowej pani prezydent - laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Ellen Johnson-Sirleaf. Ta doszła do władzy w 2006 r. zwyciężając właśnie z Weahem.

Wcześniej Liberia szargana była konfliktami zbrojnymi z handlem "krwawymi diamentami" w tle, w których powszechnie wykorzystywano dzieci-żołnierzy. Do dziś Liberia pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie 80% ludności żyje za mniej niż 1,25 dolara dziennie.

George Weah jest dla Liberyjczyków symbolem walki z ubóstwem. Urodził się w slumsach, a dzięki futbolowi wyszedł z biedy, grając w takich klubach jak AC Milan, Paris Saint-Germain, Olympique Marsylia, Chelsea i Manchester City. Zdobył mistrzostwo Francji i Włoch, reprezentował także Liberię.

Opublikowane: Grudzień 30th, 2017 11:44 am