Liban: protesty Palestyńczyków przeciw cięciom finansowania UNRWA

Liban

Setki Palestyńczyków przebywających w obozie uchodźców Ajn al-Hilwa w Libanie wzięły udział w protestach przeciwko ostatnim amerykańskim cięciom finansowania dla Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).

Wśród haseł najczęściej pojawiały się te wyrażaj "Godność jest bezcenna" ('Dignity is Priceless'), która rozpoczęła swoją działalność w styczniu br. Za cel obrała sobie zebranie 500 mln dolarów po tym, jak USA Donalda Trumpa ogłosiły decyzję o cięciach dla UNRWA.

16 stycznia Trump zmniejszył zapowiedzianą transzę amerykańskiej pomocy ze 125 mln USD do 65 mln i zapowiedział dalsze zaniechanie finansowania UNRWA. Agenda finansuje m.in. edukację 525 tys. Palestyńczyków przebywających w obozach dla uchodźców w pięciu krajach na Bliskim Wschodzie. Według nich samych, "edukacja jest jedyną drogą do zachowania ich kultury i tożsamości".

Palestyńskie dzieci, które były uchodźcami w Syrii, a obecnie zostały ponownie zmuszone do przeniesienia się - tym razem do Libanu - mają zagwarantowane ukończenie podstawowej edukacji tylko w tym roku. Nie ma środków na wysłanie ich do szkół we wrześniu br. - zależy to od nowych środków UNRWA.

Opublikowane: Marzec 2nd, 2018 10:17 am