Kurdowie w Syrii: koniec wsparcia USA w walce z ISIS?

Al-Qamishli

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu oświadczył, że w piątkowej rozmowie pomiędzy prezydentami Turcji i USA Donald Trump zapowiedział zaprzestanie zaopatrywania w amerykańską broń kurdyjskich sił w Syrii. 

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), którego główną siłę stanowią syryjscy Kurdowie, są jak dotąd głównym sojusznikiem Amerykanów w wojnie domowej w Syrii. Kurdyjski komponent zbrojnej koalicji - Powszechne Jednostki Ochrony (YPG) - okazały się najskuteczniejszymi bojówkami w walce z islamskim terroryzmem tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

SDF z powodzeniem wyparły ISIS z terenów północnej Syrii, przy znacznej współpracy lokalnej społeczności niekurdyjskiej i obecnie kontrolują ok. 19% kraju. Obecnie trwa walka o ostatnie tereny zajmowane przez ekstremistów na pustynnym pograniczu syryjsko-irackim.

Turcja zdecydowanie sprzeciwia się wspieraniu kurdyjskich YPG, gdyż są one powiązane z separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu - uznawaną za organizację terrorystyczną działającą w Turcji.

Kurdowie są głównym źródłem obecnych nieporozumień turecko-amerykańskich, co osłabia jedność NATO i skłoniło Turcję do nawiązania ściślejszej współpracy z Rosją.

Opublikowane: Listopad 24th, 2017 5:26 pm