Kryzys w relacjach węgiersko-holenderskich. Kraje zawieszają stosunki na szczeblu ambasadorów

węgryWładze Węgier poinformowały, iż zawieszają stosunki dyplomatyczne z Holandią na szczeblu ambasadorów w związku z wypowiedzią ambasadora Holandii w Budapeszcie Gajusa Scheltemy, krytykującej w ostrych słowach działania węgierskiego rządu. Jak poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, władze Węgier wezwały swojego ambasadora w Holandii do kraju w celu konsultacji.

Ambasador Holandii udzielił w czwartek wywiadu dla tygodnika „168 Ora”. Skrytykował w nim działania rządu węgierskiego, określając iż węgierskiego władze, podobnie jak terroryści, poprzez swoje działania szukają sobie wrogów. Jak powiedział  "pewna grupa, której członkowie stracili na globalizacji, zwróciła się z tego powodu ku fanatycznej rzeczywistości, gdyż daje jej to poczucie bezpieczeństwa. Tworzą wroga na takiej samej zasadzie jak rząd węgierski".

Jak powiedział Szijjarto, słowa ambasadora Holandii naruszają godność i suwerenność Węgier oraz naruszają zwyczaje panujące w dyplomacji. Podkreślił, iż niezbędne jest oficjalne stanowisko holenderskiego rządu w tej sprawie.

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że w wywiadzie padło wiele pozbawionych podstaw zarzutów i oszczerstw, ale najpoważniejszym postawienie znaku równości między terrorystami a Węgrami.

Jak podkreślają węgierskie władze, Scheltema nie zostanie już przyjęty na żadnym szczeblu w węgierskim MSZ, a nowy ambasador nie zostanie akredytowany dopóki rząd holenderski nie udzieli wyjaśnień na temat tych wypowiedzi oraz nie wystosuje oficjalnych przeprosin. Do momentu spełnienia tych żądań przez holenderskie władze, ambasador węgierski w tym kraju będzie przebywał na Węgrzech,. Podjęte zostaną również inne niezbędne środki dyplomatyczne i polityczne.

Opublikowane: Sierpień 26th, 2017 10:56 am