Kosowo: zastrzelono lidera kosowskich Serbów

Kosowo

Oliver Ivanović - jeden z czołowych polityków serbskich w Kosowie - został zastrzelony przez nieznanych sprawców. Według relacji jego adwokata, miał zostać trafiony przez nieznanych sprawców pięcioma kulami, a próba reanimacji w Kosowskiej Mitrowicy nie powiodła się.

Rząd Kosowa wydał oświadczenie, w którym potępił zbrodnie i wezwał obywateli Kosowa oraz organy ścigania do wzmożonych wysiłków w celu ujęcia sprawców.

Natomiast prezydent Serbii Aleksandar Vuczić zwołał nadzwyczajne posiedzenie resortów odpowiadających za bezpieczeństwo. Serbia poczuwa się do zbadania sprawy, ponieważ uznaje Kosowo za integralną część swojego terytorium, choć ogłosiło ono niepodległość w 2008 r. i zostało uznane przez ponad 110 państw.

64-letni Ivanović uchodził za umiarkowanego polityka, choć ciążyły na nim również poważne zarzuty. W 2014 r. policyjna misja UE w Kosowie Eulex zatrzymała go pod zarzutem popełnienia zbrodni wojennych na Albańczykach w czasie konfliktu serbsko-kosowskiego. Później sąd skazał go na 9 lat więzienia za zbrodnie w Kosowie w latach 1998-99. Miał on wtedy kierować grupą paramilitarną, która zorganizowała "oczyszczanie" Mitrowicy z Albańczyków, podczas którego dochodziło do licznych przymusowych wysiedleń, a nawet morderstw. Później wyrok uchylono.

Obecnie uważano go za zwolennika dialogu i kompromisu z Albańczykami, sam potrafił porozumiewać się także po albańsku. W Serbii był sekretarzem stanu w Ministerstwie ds. Kosowa, a w Kosowskiej Mitrowicy, gdzie mieszkają głównie Serbowie, został wybrany radnym. Uchodził za lidera kosowskich Serbów.

Opublikowane: 16 stycznia, 2018 5:02 pm