Kosmos: Trump po 45 latach wyśle ludzi na Księżyc

ksiezyc1
Choć człowieka nie było na Księżycu przez aż 45 lat, teraz pojawia się szansa, że Amerykanie wrócą do księżycowego programu kosmicznego. Takie zalecenia wydał prezydent USA Donald Trump.
Dokładnie 11 grudnia, a więc w 45. rocznicę ostatniego lądowania na Srebrnym Globie, Trump podpisał "Space Policy Directive 1", która ma skupić się organizacji kolejnej misji na Księżyc.
W 1972 r. na jego powierzchni przez 3 ziemskie dni przebywało dwóch Amerykanów:  Eugene Cernan i Harrison Schmitt. Zebrali ponad 100 kg próbek i przebyli ponad 35 km podczas "księżycowych spacerów".
Dziś żyje tylko dwóch astronautów, którzy chodzili po Księżycu. Obaj panowie mają ponad 80 lat - to właśnie Schmitt oraz Buzz Aldrin. Ten był drugim człowiekiem, który postawił tam stopę - tuż po Neilu Armstrongu, który w 1969 r. podczas misji Apollo-11 wypowiedział legendarne słowa "o małym kroku człowieka, lecz wielkim skoku ludzkości".
Trump nie zapowiedział jednak zwiększenia finansowania amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Zatem nie wiadomo, czy i kiedy kolejna misja księżycowa miałaby się udać.

Opublikowane: Grudzień 21st, 2017 1:07 pm