Korea Południowa: system obrony rakietowej rozlokowany mimo sprzeciwów

KoreaPociski2017

Chiny już oczekują wycofania systemu THAAD, którego instalacja i tak była odwlekana aż do dziś. Seul twierdzi, że Pjongjang nie pozostawił im wyboru.

Co prawda na życzenie nowego, liberalnego prezydenta Korei Południowej Moon Jae-In'a dokończenie montowania systemu zostało opóźnione. Lecz po ostatnich radykalnych działaniach swojego jedynego sąsiada, premier kraju Lee Nak-Yon postanowił zadbać o bezpieczeństwo kraju, narażając się przy tym nie tylko Korei Północnej, ale i Chinom. Zdaniem ekspertów położony niedaleko granicy Seul zostanie doszczętnie zniszczony, jeśli dojdzie do wystrzelenia rakiet, a w tym USA nie są w stanie przeszkodzić Korei Północnej. Poza stacjonarnymi wyrzutniami, ma ona bowiem zbyt wiele mobilnych, których nie sposób zniszczyć uderzeniem prewencyjnym.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang przypomniał niezmienne stanowisko strony chińskiej - jednoznacznie opowiadające się przeciw obecności amerykańskiego systemu na półwyspie koreańskim. Wola sankcji wobec Korei Północnej pozostaje niezmieniona.

Opublikowane: Wrzesień 7th, 2017 2:31 pm