Korea Północna wystrzeliła trzy pociski w kierunku Japonii

korea (2)Korea Północna wystrzeliła w sobotę trzy rakiety krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego. Jak podaje dowództwo Floty Pacyfiku Stanów Zjednoczonych, dwie rakiety eksplodowały na morzu, a trzecia tuż po starcie.

Prób dokonano z poligonu w pobliżu miasta Wonsan, w prowincji Kangwon na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej około godziny 12 czasu lokalnego (około godziny  5 czasu polskiego).

Jak podaje południowokoreańska agencja Yonhap, dwie rakiety przebyły dystans nie większy niż 250 kilometrów i zostały wystrzelone w kierunku północno-wschodnim. Jak zaznacza agencja, wojsko Korei Południowej analizuje wszystkie okoliczności wystrzelenia. Prezydent tego kraju Mun Dze In zwołał również nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, dla oceny skali zagrożenia.

Dowództwo Floty Pacyfiku USA zaznacza z kolei, iż próba nie niesie żadnego zagrożenia dla sił amerykańskich i ludności na wyspie Guam. Do zdarzenia odniosły się władze Japonii, które stwierdziły, iż wystrzelenie rakiet nie doprowadziło do większego zagrożenia dla bezpieczeństwa Japonii. Jak ocenił rząd tego kraju, próba mogła być częścią ćwiczeń wojskowych prowadzonych obecnie w Korei Północnej. Podkreślono również, iż rakiety nie wylądowały w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii.

Opublikowane: Sierpień 26th, 2017 8:59 am