Korea Północna: kolejny dezerter zbiegł na Południe

 korea1
Kolejny północnokoreański wojskowy zbiegł do Korei Południowej przez linię demarkacyjną. Dezerter wykorzystał gęstą mgłę, by uciec od kul ścigających go żołnierzy. 
Według relacji rzecznika obrony Korei Południowej, pogranicznicy oddali ok. 20 strzałów ostrzegawczych, by umożliwić zbiegowi ucieczkę.
To kolejna udana próba w ostatnim czasie. W listopadzie przez jedną z najpilniej strzeżonych granic świata przedarł się inny wojskowy - początkowo jechał wojskowym dżipem, jednak gdy urwał w nim koło, kontynuował ucieczkę pieszo. Został 5-krotnie postrzelony przez północnokoreańskich pograniczników. Skrył się w tzw. Wspólnej Strefie Bezpieczeństwa - strefie zdemilitaryzowanej - skąd zabrali go żołnierze południowokoreańscy i amerykańscy.
Obie Koree pozostają formalnie w stanie wojny od 1953 r., mimo że wtedy zakończyły się działania wojenne. Od tego czasu z Północy zbiegło ok. 30 tys. osób, jednak głównie przez Chiny - bezpośrednie przedzieranie się przez linię demarkacyjną jest zbyt niebezpieczne.

Opublikowane: Grudzień 21st, 2017 8:56 am