Korea Północna: faktyczne zagrożenie dla USA? Zasięg rakiet Kima

Korea1

Choć komunistyczny reżim Kim Dzong Una wprost oświadczył, że oto właśnie Korea (Północna) stała się mocarstwem jądrowym, Sekretarz Obrony USA James Mattis podtrzymuje tezę o determinacji amerykańskiego rządu w szukaniu porozumienia dyplomatycznego.

Stany Zjednoczone będą dalej naciskać na forum międzynarodowe ONZ oraz Chiny, by marginalizować Koreę i nakładać kolejne sankcje gospodarcze, które zmusiłyby Kima do zahamowania programu jądrowego. Dodał jednak, że to Stany Zjednoczone mają przewagę militarną i mogą rozmawiać z pozycji siły z północnokoreańskim reżimem.

Obecnie jednak prewencyjne zaatakowanie Korei przez USA wydaje się niemożliwe. Mogłoby ono doprowadzić do nieprzewidywalnej eskalacji działań zbrojnych, a w wyniku nieuniknionych odwetowych ataków nuklearnych mogłyby zginąć miliony ludzi.

W ostatnią środę Korea wystrzeliła pocisk balistyczny o najdalszym jak dotąd zasięgu 13 tys. km, co oznacza, że byłby on w stanie dosięgnąć całego terytorium USA. Próba zakończyła się sukcesem, a pocisk w kontrolowany sposób spadł do morza.

Rodzące się dziś pytanie to kiedy Korea będzie w stanie uzbroić swoje rakiety dalekiego zasięgu w pociski nuklearne. Efektywne próby jądrowe przeprowadzane są tam bowiem od 2006 r.

Opublikowane: Grudzień 1st, 2017 3:13 pm, ostatnia aktualizacja: Grudzień 2nd, 2017 at 1:57 pm