Korea Północna demontuje infrastrukturę zainstalowaną na poligonie w Sohae

korea-600x424

Think tank 38 North, który ma za zadanie monitorować sytuację w Korei Północnej, podaje, że na najnowszych zdjęciach satelitarnych widać, jak KRLD prowadzi intensywne prace nad demontażem infrastruktury zainstalowanej na poligonie Sohae. To właśnie tam testowano silniki rakiet dalekiego zasięgu.

W raporcie 38 North napisano między innymi, że zdjęcia zrobione w dniu 20 lipca wyraźnie wskazują na to, iż rozebrano już główną halę na poligonie w Sohae. Poligon ten jest czołowym ośrodkiem testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM), a także ważnym centrum produkcji północnokoreańskich rakiet.

Infrastruktura w Sohae powszechnie uważana jest za mającą kluczowe znaczenie w rozwoju technologii związanej z rakietami międzykontynentalnymi.  Z tego względu grupa 38 North ocenia jej demontaż, jako pierwszy znaczący krok Korei Północnej, mający nie tylko budować, ale również pogłębić zaufanie, które kraj ten uzyskuje od historycznego szczytu Trump - Kim Dzong Un w Singapurze. W raporcie podkreślono również, że decyzja o rozebraniu infrastruktury w Sohae należy odczytać jako pierwszy i decydujący krok w kierunku denuklearyzacji, którą Korea Płn. obiecała podczas tegoż spotkania.

Reuters przypomina również, że jeszcze pod koniec maja władze Korei zamknęły poligon nuklearny Punggje-ri. Oprócz tego wysadzono w powietrze trzy tunele, używane podczas prób nuklearnych oraz wieże obserwacyjne. Eksperci zwracali wtedy jednak uwagę na to, że żaden z tych kroków nie jest nieodwracalny, a sam Pjongjang ociąga się z demontażem infrastruktury do testów balistycznych.

   

Opublikowane: Lipiec 24th, 2018 10:44 am