Kontynuacja sporu między prezydentem a prezesem TK

Prezydent Andrzej Duda wyraził wczoraj w programie "Kawa na ławę" nadzieję, że odejście prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego uspokoi sprawę kontrowersji wokół Trybunału. Zdaniem prezydenta Rzepliński łamie konstytucję, a jego działania są stronnicze. Fot: Wikimedia Commons/Piotr Drabik - Andrzej Duda, prezydent Podczas środowych obrad sędziowie TK przedstawili prezydentowi kandydatów na następcę prezesa Trybunału. Problem w tym, że w posiedzeniu wzięło udział 9 sędziów. Prezydent podkreślił, że by Zgromadzenie Ogólne mogło podjąć uchwałę, potrzebne jest kworum czyli minimum 10 sędziów.

Na obradach nie pojawiło się trzech sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji. Prezydent Duda skomentował, że sędziowie ci nie pojawili się już wcześniej na spotkaniach Zgromadzenia Ogólnego, ponieważ nie zawsze byli oni informowani o działaniach Zgromadzenia przez prezesa Rzeplińskiego. Wobec tego nieobecność trzech sędziów jest według Andrzeja Dudy formą protestu.

Dziś prezes Rzepliński ripostował: "To nieprawda. To on narusza konstytucję." Swoje słowa argumentował faktem, że prezydent powinien być naturalnym partnerem Trybunału Konstytucyjnego. Według Rzeplińskiego, prezydent nie wykazuje woli tego partnerstwa.

Fot. Wikimedia Commons

Opublikowane: Grudzień 4th, 2016 2:16 pm