Koniec z czarnymi plombami u dzieci, kobiet w ciąży i tych karmiących piersią

chair-2584260_960_720 Źródło: Pixibay

Koniec z czarnymi plombami u dzieci i kobiet w ciąży oraz karmiącym piersią. Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej właśnie zakazała stosowania amalgamatowych plomb we wszystkich powyższych przypadkach.

Nowe przepisy unijne weszły w życie 1 lipca 2018 roku. Od tego momentu nie można stosować amalgamatu stomatologicznego u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących. Wyjątek stanowi tylko sytuacja, gdy "lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta". W komunikacie Komisji Stomatologicznej NRL można przeczytać również, że zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również tych, którzy działają prywatnie.

Niestety pomimo wejścia w życie unijnego rozporządzenia zakazującego używania tego rodzaju plomb, nie wprowadzono żadnych zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego.

Zakaz stosowania amalgamatów jest konsekwencją między innymi podpisania przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci, która znajduje się między innymi w składzie plomb amalgamatowych.

Opublikowane: Lipiec 17th, 2018 1:49 pm