Koniec sporu o asesorów między KRS, a Ministrem Sprawiedliwości

Warszawa "Chodzi o ścisłe przestrzeganie prawa" - tłumaczył rzecznik KRS Waldemar Żurek. Krajowa Rada Sądownictwa zaakceptowała 252 spośród 265 mianowanych asesorów sądowych. Rada odrzuciła wszystkie 265 kandydatur złożonych przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro pod koniec października.

Zdaniem Zbigniewa Ziobry październikowa decyzja "obnażyła całkowitą kompromitację Krajowej Rady Sądownictwa".

Dziś rano Waldemar Żurek odnióśł się do tych słów - "Myślę, że nie chodzi o przyznanie się do błędu, tylko o takie ścisłe przestrzeganie prawa". Wspomniał o licznych brakach, których nie dało się uzupełnić w tej procedurze. "Oczywiście, dla kogoś, kto nie jest prawnikiem, te kwestie formalne wydają się mniej istotne" - tłumaczył.

Krajowa Rada Sądownictwa ponownie rozpatrzyła kandydatury 255 asesorów na mocy przepisu mówiącego, że "w przypadku ujawnienia nowych okoliczności dotyczących osoby wskazanej we wniosku o powołanie do pełnienia urzędu sędziego albo asesora sądowego Rada może z urzędu lub na wniosek uczestnika postępowania ponownie rozpatrzyć sprawę". Złożenie przez asesorów "dokumentów, które powinny być podstawą podjęcia decyzji o mianowaniu na stanowisko asesora" uznano za taakie okoliczności.

Opublikowane: Listopad 20th, 2017 1:42 pm