Komisja weryfikacyjna rozpoczęła badanie sprawy kamienicy na warszawskim Żoliborzu

Warszawa, PolskaW czwartek komisja weryfikacyjna rozpoczęła badanie reprywatyzacji kamienicy przy ul. Lutosławskiego 9.

Ze zgromadzonych materiałów wynika, że kamienica została zburzona w czasach wojny. Po wojnie ją odbudowano i zmodernizowano z środków publicznych. Warszawa oddała budynek wskutek reprywatyzacji pomimo zwrotu nakładów przez wierzycielkę.

Jak się okazuje, miasto nie zbadało kwestii posiadania kamienicy przez dawnych właścicieli.

Podobno właścicielka jest w konflikcie z częścią lokatorów. Zdaniem mieszkańców kamienicy miało dojść do eksmisji bez wyroku sądu. Jeden z mieszkańców, został usunięty po reprywatyzacji, w wyniku czego stał się bezdomny i niedługo potem zmarł.

Jak mówi Oliwier Kubicki (rzecznik komisji weryfikacyjnej) - w tej sprawie, najprawdopodobniej mają do czynienia z prawowitymi spadkobiercami budynku. Jednak sprawa ta uwidacznia brak ustawy regulującej proces reprywatyzacji, w skutek czego dochodzi do dzikiej reprywatyzacji.

Po rozpatrzeniu sprawy Lutosławskiego 9, będą miały miejsce dwie rozprawy odwoławcze, dotyczące nieruchomości przy ul. Nabielaka 9 i przy ul. Nowogrodzkiej 6a.

Od początku czerwca 2017 roku, komisja bada zgodność z prawem administracyjnym w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Opublikowane: Luty 15th, 2018 12:40 pm