Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce

polskabelgia29lipKomisja Europejska poinformowała o wszczęciu postępowania o naruszenie unijnych przepisów. Decyzja ma związek z opublikowaniem w polskim Dzienniku Ustaw ustawy o sądach powszechnych.

Jak przekazała KE w wydanym komunikacie: "Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, przesyłając wezwanie do usunięcia uchybienia w następstwie opublikowania w Dzienniku Ustaw w piątek 28 lipca br. ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Władze polskie mają miesiąc na odpowiedź na wezwanie do usunięcia uchybienia".

Do decyzji Komisji nieprzychylnie odniosło się polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Kancelaria Prezydenta.  Wiceminister spraw zagranicznych, Konrad Szymański uznał decyzję władz unijnych za nieuzasadnioną. Podkreślił, ze kwestia wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich.

Podobnego zdania jest szef gabinetu prezydenta  Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że decyzja Komisji Europejskiej "jest drogą donikąd". Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej:  "Komisja Europejska weszła na drogę, która prowadzi donikąd. Każdy kolejny krok oznacza, że coraz większe będą dla Komisji koszty odwrotu z tej drogi, a w pewnym momencie odwrót będzie konieczny, bo KE w sprawie polskiej reformy sadownictwa na siłę szuka pretekstów do wykazania swojej kompetencji w sprawach, w których w oczywisty sposób jej nie posiada. Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą każdego państwa i dlatego jest tak rożna w różnych krajach UE".

Opublikowane: Lipiec 29th, 2017 3:36 pm