Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi przeciwko Polsce

wikimedia-commons-xavier-hape-unia-europejska

Vera Jourova, komisarz sprawiedliwości Unii Europejskiej powiedziała czeskim dziennikarzom, że Komisja Europejska nie wycofa swojej skargi przeciw Polsce w sprawie Sądu Najwyższego z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, choć decyzje polskiego rządu są pozytywnym krokiem. Natomiast rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ocenił w “Rozmowie Piaseckiego” w TVN24, że jego zdaniem są argumenty prawne przemawiające za tym, żeby KE jednak się ze sprawy nie wycofywała.

“Akcja jest kontynuowana i będzie trwała”- powiedziała unijna komisarz do spraw sprawiedliwości w odniesieniu do wszczętych procesów z inicjatywy KE przeciw Polsce, unijna komisarz do spraw. W rozmowie z dziennikarzem czeskiego radia publicznego czeska komisarz, zauważa, że ostatnia nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym nie zatrzymuje postępowania wszczętego na podstawie artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Dotyczy to sprawy podejrzeń o naruszenia praworządności w Polsce przez partię rządzącą, która wprowadziła zmiany w wymiarze sądownictwa. "Skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w związku z reformą Sądu Najwyższego jest podtrzymana i będzie kontynuowana mimo zmian, jakie podjęto w Warszawie z zeszłym tygodniu" - napisał dziennikarz radia iROZHLAS Filip Harzer na Twitterze po rozmowie z komisarz Jourovą.

Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 relacjonując tą sprawę, podkreśla - nie mówimy o konkretnych decyzjach, jakie zapadły w Brukseli, mówimy o opinii jednej komisarz Very Jourovej. Sokołowski zwraca też uwagę, że Komisja Europejska wciąż nie dyskutowała nad sprawą skargi złożonej w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło: tvn24.pl

Opublikowane: Listopad 29th, 2018 8:34 am