Kolejne ludzkie szczątki odnalezione w Pompejach

skull-and-crossbones-77950_1920

Odnaleziono kolejny szkielet ofiary wybuchu Wezuwiusza w 29 r. n.e. Według ustaleń naukowców, mężczyzna nie dał rady uciec po erupcji wulkanu... bo kulał.

Kości znajdowały się na terenie pozostałości po starożytnym mieście. To pierwsze takie znalezisko od kiedy zmieniono miejsce prowadzonych tam wykopalisk. Dyrektor generalny parku archeologicznego w Pompejach profesor Massimo Osanna przypomina, że w tym rejonie poszukiwania prowadzono również na początku XIX i XX wieku, ale wówczas nie udało się znaleźć tej ofiary Wezuwiusza. Podkreśla również, że to pierwszy od 40 lat szkielet znaleziony  w Pompejach.

Według ustaleń naukowców nieszczęsny mężczyzna przeżył pierwszą falę erupcji wulkanu, a dopiero potem rzucił się do ucieczki przed nadciągającą falą ognia. Zginął nagle. Zabił go ogromy, 300 kg kamień, który do dzisiaj z resztą pozostaje w tym samym miejscu.

Dodatkowo, analiza antropologiczna wyjaśnia, dlaczego mieszkaniec Pompejów nie dał rady uciec w chwili pierwszych sygnałów zapowiadających kataklizm. Miał on uraz kości piszczelowej, wskazujący na stan zapalny. Bolała go noga, więc zaczął szukać schronienia w ostatniej chwili, gdy naokoło niego waliły się domy.

Opublikowane: Maj 30th, 2018 9:49 am