Kolejne aresztowanie prokurdyjskiego deputowanego

Z czwartku na piątek doszło do obławy na deputowanych prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP) przez turecką policję. Zatrzymano 12 deputowanych podejrzanych o powiązania z nielegalną Partią Pracujących Kurdystanu, którą władze Turcji uważają za organizację terrorystyczną. Dziś aresztowano kolejnego deputowanego HDP - Nihata Akdogana. wikimedia-commons-burak-su-gezi-parki

Od tamtej pory trzech deputowanych zwolniono z aresztu, lecz mają oni pozostać pod kontrolą sądową. W maju przyjęta przez turecki parlament tymczasowa nowelizacja konstytucji pozbawiła immunitetu 138 osoby, w większości deputowanych HDP.

Po zatrzymaniu Akdogana Turcja spotkała się z falą krytyki, między innymi ze strony Unii Europejskiej. O możliwości nałożenia na Turcję sankcji gospodarczych wypowiedzieli się między innymi minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn oraz szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz, który zaapelował także o zerwanie rozmów w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej.

Prezydent Erdogan stwierdził natomiast, że krytyka z zagranicy jest mu obojętna, ponieważ liczy się tylko głos jego narodu. Na temat aresztowań deputowanych z HDP powiedział: "Jeśli ktoś zachowuje się nie jak deputowany, lecz jak terrorysta, to będzie traktowany jak terrorysta."

Fot. Wikimedia Commons
 

Opublikowane: Listopad 8th, 2016 9:02 am, ostatnia aktualizacja: Listopad 8th, 2016 at 9:30 am