Kogo wybierze USA- Hillary Clinton czy Donalda Trumpa?

fot-usa-flag

Wszelkie prognozy wskazują na wygraną Hillary Clinton, jednak Donald Trump nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a zacięta walka pomiędzy dwójką kandydatów, nadal się toczy. 

Według sondażu wykonanego przez „NYT" i CBS News Clinton ma poparcie 45 proc. wyborców, Trump – 42 proc. Jednak sondaż ABC/„Washington Post" daje Trumpowi przewagę 1 pkt proc. Większość sondaży została przeprowadzona po 28 października, kiedy to szef FBI ogłosił kontrowersyjną decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie słynnych e-maili Hillary Clinton. To jeden z największych skandali.

Jednak nadal nic nie zostało przesądzone, a ogólnonarodowe sondaże niewiele mówią o szansach kandydatów. A to wszystko za sprawą skomplikowanego systemu wyborczego. Wyboru prezydenta nie dokonuje się 8 listopada tylko nastąpi to w wyniku głosowania w Kolegium Elektorskim liczącym 538 członków. W  20 stanach sprawa jest już jasna, ponieważ przewagę uzyskuje tam kandydat demokratów lub republikanów.

W 12 pozostałych przewaga sondażowa jednego z kandydatów jest na tyle duża, że nie prowadzi się tam walki wyborczej. Jednak zarówno Clinton, jak i Trump koncentrują się na czterech stanach, które mają dużą liczbę elektorów. Są to: Floryda, Pensylwania, Ohio, Północna Karolina, Virginia i Colorado. We wszystkich wymienionych, z wyjątkiem nadal niezdecydowanej Florydy, prowadzi Clinton. Na korzyść Clinton przemawia poparcie wśród Afroamerykanów i Latynosów 15 proc. wyborców tych grup oddało do tej pory głos, to znacznie mniej niż cztery lata temu.

Walka polityczna nadal trwa. O tym kto zostanie prezydentem USA, przekonamy się wkrótce.

Fot: Wikipedia Commons
 

Opublikowane: Listopad 5th, 2016 9:54 am, ostatnia aktualizacja: Listopad 5th, 2016 at 10:06 am