Kim Jong Un w sekrecie odwiedził Chiny

pekin

Kim Jong Un, lider Korei Północnej wybrał się z niezapowiedzianą wizytą do Chin, zaprzeczając w ten sposób pogłoskom o oziębieniu stosunku tych dwóch krajów. Według chińskiej agencji prasowej Xinhua, Kim gościł w stolicy Chin od niedzieli do środy.

Według ekspertów, spotkanie tych dwóch głów państw daje gwarancję, że prezydent Chin, Xi Jinping nie znajdzie się pomiędzy USA, Koreą Północną i Południową. Oprócz tego, to spotkanie wzmacnia pozycję negocjacyjną samej Korei. Jeśli stosunki tych dwóch krajów się polepszą, zwiększą się szanse na to, że rozmowy Kima z Trumpem wyjdą im na dobre.

Co do samych rozmów pomiędzy Kimem, a Xi, chińscy przedstawiciele powiedzieli, że ten pierwszy zobowiązał się do denuklearyzacji półwyspu koreańskiego. Koreańskie media z kolei mówią, że Xi "z przyjemnością" zaakceptował zaproszenie do ich kraju.

"Wygląda na to, że Korea Północna nie jest jeszcze gotowa, żeby rozmawiać ze Stanami Zjednoczonymi bez wsparcia swojego starego sojusznika." - Tak całe zdarzenie podsumował Han Suk-hee, profesor studiów chińskiego na uniwersytecie Yonsei.

Opublikowane: Marzec 28th, 2018 10:44 am