Katar podpisał kontrakt z europejskim państwem na wyprodukowanie okrętów wojennych

katarKatar podpisał umowę z Włochami na zakup siedmiu okrętów wojennych za łączną kwotę 5 miliardów euro. Transakcja stanowi jeden z punktów współpracy wojskowej pomiędzy oboma krajami. Szejk Mohammed bin Abdulrahman al-Thani podczas konferencji prasowej wydał również oświadczenie o podjęciu pierwszych kroków ku odnowieniu dobrych relacji z czterema państwami arabskimi, które ostatnio zerwały z Katarem szereg relacji międzynarodowych. 

Strony nie ujawniły żadnych szczegółów dotyczących umowy, w tym nazw firm asystujących transakcji. W czerwcu ubiegłego roku Włochy, zarządzające firmą produkującą okręty Fincantieri,  podpisały z Katarem kontrakt wart 4 miliardy euro. W tamtym czasie Fincantieri poinformowało, że mogłoby przyjmować zamówienia m. in. na okręty wojenne od wszystkich państw Zatoki Perskiej, włączając w to usługi pomocnicze prowadzone z Kataru - kontrakt miał obowiązywać 15 lat.

Wszystkie zamówione we Włoszech okręty będą budowane od 2018 r. Ich zaopatrzeniem w elektronikę oraz systemy broni zajmie się włoska firma Leonardo - praca tej firmy obejmie 1/3 kosztu całego kontraktu.

Obecnie Katar prowadzi poważny spór z szeregiem państw arabskich tj. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt oraz Bahrajn, które oskarżają go o wspieranie terroryzmu, czemu zaprzecza.

Opublikowane: Sierpień 2nd, 2017 3:52 pm, ostatnia aktualizacja: Sierpień 2nd, 2017 at 5:59 pm