Katar: stolica państwa faktycznym miejscem spotkań oficjalnych przedstawicieli Afganistanu i Talibów

KatarPrzedstawiciele bojówek afgańskich Talibów twierdzą, że władze Kataru wykonały fundamentalną pracę w budowaniu pokojowego dialogu pomiędzy siłami Talibów i rządem Afganistanu. Wypowiedź została opublikowana w odpowiedzi na zdziwienie władz MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po tym jak Amerykanie wybrali stolicę Kataru - Doha, jako miejsce spotkań obu sił. 

Komentarz zostało opublikowany w formie "wycieku" ze elektronicznej skrzynki pocztowej dyplomatów z ZEA. W czerwcu  2013 r. w Doha (Katar) otwarto nieoficjalną ambasadę, której budynek miał stanowić miejsce spotkać do rozmów pomiędzy obiema stronami konfliktu w Afganistanie. W rozmowach z Talibami na przestrzeni lat uczestniczyli afgańscy dyplomaci, dziennikarze oraz analitycy, twarzą w twarz rozmawiający o możliwych rozwiązaniach istniejącego konfliktu. W 2016 r., Konferencja Naukowa oraz Spraw Światowych w Pugwash, skupiająca międzynarodową grupę kryzysową, zorganizowała właśnie tego rodzaju spotkanie i jak podają międzynarodowe źródła, było to jedno w wielu takich spotkań. Chociaż spotkania konferencyjny, że włączały wszystkich podmiotów międzynarodowych tj. Pakistan, Chiny oraz Stany Zjednoczone, Talibowie przyznają, że miały duże znaczenie. Równolegle organizowano również spotkania dziennikarzy obu stron wewnętrznego konfliktu. Przedstawiciele Talibów nie rozumieją rzeczywistych powodów oskarżeń o wspieranie terroryzmu, z którymi spotkały się władze Kataru.

Nieoficjalna ambasada w Katarze została otwarta 4 lata temu na życzenie i wstawiennictwo prezydenta USA Baracka Obamy. Celem miało być umożliwienie rozpoczęcia rozmów pokojowych, co nie miało wiązać się jednak z popieraniem przez Amerykanów żadnej ze stron. Wcześniej faktyczne otwarcie nieoficjalnego Biura Talibów - co mogło oznaczać uznanie jego rządu za działającego na wygnaniu - rozzłościło ówczesnego prezydenta Afganistanu Hamida Karzai. Dodatkowo nad budynkiem powiewały flagi "Islamskich Emiratów Afganistanu" - państwa, o które walczyli Talibowie - i pomimo usunięcia flag ówczesny prezydent zerwał rozmowy.

Opublikowane: Sierpień 2nd, 2017 10:55 am, ostatnia aktualizacja: Sierpień 2nd, 2017 at 3:23 pm