Katalonia: setki tysięcy mieszkańców żądają na ulicach niepodległości

Katalonia

Setki tysięcy Katalończyków w poniedziałek w Barcelonie opowiedziały się za zaplanowanym na 1 października referendum w sprawie niezależności swego regionu. Organizatorzy twierdzą, że udział wzięło ponad milion osób. 

"Premier Hiszpanii Mariano Rajoy nie będzie mógł już sprzeciwiać się realizacji woli wyrażonej w referendum" - powiedział Enric Blanes, rzecznik organizacji obywatelskiej ANC. Ta i inne organizacje zwiozły do barcelony prawie dwoma tysiącami autokarów zwolenników niepodległości Katalonii z całego regionu. Jednym ze sposobów manifestowania swojego postulatu było założenie przez większość demonstrantów jaskrawo żółtych koszulek z białym napisem "Si" - czyli "tak". "Marsze niepodległościowe, organizowane w Barcelonie co roku  w dniu Święta Narodowego Katalonii 11 września, regularnie przyciągają ponad 1,5 mln ludzi" - twierdzą Hiszpanie.

W czwartek hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z prawem przyjętą dzień wcześniej ustawę parlamentu Katalonii o referendum w sprawie uniezależnienia regionu, a hiszpański prokurator generalny obiecał ukarać organizatorów referendum.

Opublikowane: Wrzesień 12th, 2017 2:31 pm