Katalonia: Puigdemont chce pełnić funkcję premiera na przymusowej emigracji

katalonia

Przebywający wciąż w Belgii zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont oświadczył, że jest gotowy dalej piastować swoje stanowisko, nawet na odległość. Katalonia ma czas do końca stycznia na wybór premiera, a Puigdemont wciąż przebywa na dobrowolnym wygnaniu w Brukseli.

Powrót Puigdemonta do Katalonii jest obecnie niemożliwy, oznaczałby bowiem jego natychmiastowe aresztowanie przez hiszpańskie służby. Ciążą na nim m.in. zarzuty rebelii. Dlatego woli sprawować urząd raczej zza granicy, niż z aresztu.

Puigdemont wraz z wieloma członkami zdymisjonowanego katalońskiego rządu wyjechał z Hiszpanii, kiedy rząd centralny zawiesił autonomię Katalonii w reakcji na zorganizowane tam referendum niepodległościowe 1 października 2017 r. i deklarację niepodległości, jaką wkrótce potem podjął lokalny parlament w Barcelonie. Do dziś w areszcie przebywa wicepremier regionu Oriol Junqueras.

Paradoksalnie frakcje separatystyczne wciąż popierają kandydaturę Puigdemonta i o ile zwolennicy integralności Hiszpanii nie przeforsują swojego kandydata - co jest mało prawdopodobne, gdyż są parlamentarną mniejszością - impas będzie trwał. Hiszpania nie zaakceptuje ani tego, ani Puigdemonta i wtedy najprawdopodobniej znów dojdzie do przedterminowych wyborów rozpisanych przez Madryt, a kryzys będzie się utrzymywał.

Opublikowane: 19 stycznia, 2018 4:10 pm