Katalonia: dziś narzucone przez Madryt wybory parlamentarne

katalonia

Dziś w Katalonii przedświąteczna gorączka wzrośnie do niespotykanych dotąd rozmiarów. Właśnie dziś Katalończycy pójdą do urn, by wziąć udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych - pierwszych po odebraniu regionowi autonomii przez centralne władze Hiszpanii.

Wybory zostały rozpisane przez Madryt po tym, jak autonomiczny rząd Katalonii został zdymisjonowany za niesubordynację i dążenia separatystyczne niezgodne z konstytucją.

W październiku Katalończycy w nieuznawanym przez Madryt referendum opowiedzieli się za niepodległością Katalonii. Wówczas służby hiszpańskie w bezprecedensowy sposób z użyciem przemocy próbowały nie dopuścić do procedur wyborczych. Następnie, gdy kataloński premier Carles Puigdemont formalnie ogłosił niepodległość, autonomia regionu została zawieszona, a członkom rządu postawiono zarzuty, m.in. rebelii. Rząd zbiegł za granicę do Belgii, by uniknąć aresztowań.

Eksperci podkreślają, że dzisiejsze głosowanie najprawdopodobniej w żaden sposób nie zażegna kryzysu, a podział mandatów będzie podobny, jak w poprzednim parlamencie. Choć Katalończycy są zmęczeni kryzysem i niepewnością, to ostra reakcja Madrytu zniechęciła do siebie nawet sceptycznych wobec niepodległości Katalończyków, przeciwnych nadmiernej ingerencji Hiszpanii w sprawy regionu.

Społeczeństwo katalońskie pozostaje mocno podzielone politycznie, choć międzyludzkie relacje katalońsko-hiszpańskie są silne. Kluczowe znaczenie dla wyniku wyborów mogą mieć skomplikowane więzy rodzinne około 1 miliona wahających się osób.

Opublikowane: Grudzień 21st, 2017 9:54 am