Kaszmir: zginęło 7 pakistańskich żołnierzy [MAPA]

potyczka-w-bhimberze

Podczas ostrzału przeprowadzonego przez Indie w Kaszmirze, w nocy z niedzieli na poniedziałek, zginęło 7 pakistańskich żołnierzy. Pakistańska armia poinformowała, że na atak odpowiedziano ogniem.

Zdarzenie miało miejsce w strefie Bhimber, na tzw. linii kontroli, która leży na granicy między Indiami a Pakistanem. Indyjskie MSZ nie wydało jeszcze żadnego oświadczenia na temat incydentu. 

Oba państwa, których dotyczy spór, są mocarstwami nuklearnymi. Stosunki między nimi są napięte od miesięcy. W wyniku wzajemnych ostrzałów giną nie tylko żołnierze, ale również ludność cywilna po obu stronach granicy.

W Indyjskiej strefie Kaszmiru napięcie narasta od 8 lipca, kiedy zabito jednego z dowódców separatystów. W protestach mieszkańców dochodzi do starć z siłami bezpieczeństwa. W konsekwencji, których zginęło kilkadziesiąt osób, a tysiące zostało rannych. 

We wrześniu baza armii indyjskiej w Kaszmirze została zaatakowana przez dżihadystów. W ataku zginęło 19 żołnierzy i czterech bojowników.

Strona indyjska jest przekonana za zamach odpowiada Pakistan i od lat uważa, że w Islamabadzie szkoli się i zbroi ekstremistów. 

Kaszmir od ponad 60 lat jest powodem sporów między sąsiadującymi ze sobą państwami. W rejonie tym przeważa ludność muzłumańska. Grupy zbrojne na tym terenie dążą do niepodległości lub przyłączenia do Pakistanu.

Opublikowane: Listopad 14th, 2016 12:42 pm