Kaszmir: protesty po zabiciu rebeliantów przez oddziały indyjskie

SoporeDo protestów przeciwko władzom indyjskim doszło w  spornej między Indiami a Pakistanem prowincji Kaszmir. Przyczyną rozruchów była operacja wojsk indyjskich przeciwko członkom separatystycznych organizacji.

W wyniku strzelaniny między rebeliantami a oddziałami indyjskimi zginęło co najmniej trzech separatystów. Do zdarzenia doszło w wyniku zaplanowanej akcji ataku na zlokalizowaną przez indyjskie służby siedzibę rebeliantów.  W domach dokonano także przeszukań.

Zabici należeli najprawdopodobniej do organizacji Lashkar e Taiba. We wtorek policja indyjska zabiła jednego z przywódców tej organizacji, Abu Dajana.

W wyniku akcji, doszło do protestów tysięcy mieszkańców Kaszmiru . W wielu miejscowościach doszło do starć demonstrantów z policją.

Kaszmir jest terytorium spornym między Pakistanem a Indiami. W większości muzułmańscy mieszkańcy popierają separatystyczne organizacje, które dążą do niepodległości, lub połączenia się z Pakistanem. Przynależność regionu jest jedną z głównych przyczyn konfliktu między obydwoma państwami. Władze indyjskie oskarżają Pakistan o szkolenie i uzbrajanie bojowników.

Opublikowane: Sierpień 5th, 2017 3:17 pm