Karaiby: co najmniej 7 ofiar śmiertelnych po przejściu huraganu Irma

karaiby7wrz

Huragan Irma przeszedł nad Portoryko powodując ogromne zniszczenia i pochłaniając co najmniej 7 ofiar. Na Kubie już ogłoszono stan alarmowy. Floryda najpóźniej w niedzielę będzie musiała uporać się z żywiołem.

Siłę żywiołu ustalono na maksimum w 5-stopniowej skali. Prędkość wiatru sięgała niemal 300 km/h. Ponad połowa mieszkańców Portoryko (około 3,4 mln ludzi) nie ma prądu, a w centralnej i północnej części wyspy wylewają rzeki. Gubernator Portoryko Ricky Rosselló otworzył w związku z tym schrony, które pomieszczą 62 tys. ludzi.

W środę zniszczona została niemal w całości - 95% według lokalnych władz - francuska część wyspy Saint-Martin. Ogromne straty huragan spowodował również na Barbudzie, gdzie 20% budynków zostało zmiecione z powierzchni ziemi - w tym szkoły i szpitale.

Po przejściu przez Portoryko, huragan zahaczył o północny skrawek Dominikany. Następna na jego drodze jest Kuba.  We wschodnich i centralnych prowincjach obowiązuje już stan pogotowia alarmowego. Do wybrzeży USA huragan dotrze najwcześniej w sobotę, jednak mieszkańcy Florydy już zaczęli paniczne przygotowania. Przygotowują domostwa na przejścia kataklizmu i magazynują żywność. W wielu sklepach skończyła się już woda, mleko i konserwy, a na stacjach benzyna.

 

Opublikowane: Wrzesień 7th, 2017 9:04 am