Kanada: Quebec planuje wprowadzić dochód gwarantowany

quebecDochód gwarantowany pozwoliłby wyjść z ubóstwa ok. 100 tys. mieszkańców prowincji Quebec. Jest to już druga prowincja Kanady, której rząd wprowadza dochód gwarantowany.

Rząd Ontario jako pierwszy zaczął wysyłać czeki w ramach projektu dochodu gwarantowanego - 4 tys. osób otrzymało takie wsparcie. Władze w Quebecu mają do dyspozycji 3 mld dolarów kanadyjskich, w ramach owego projektu i ma to pomóc nawet 100 tys. osób.

Wypłata środków ma ruszyć w nowym roku. Pięcioletni plan ma objąć osoby z problemami na rynku pracy. Dochód gwarantowany łączy się z innymi źródłami pomocniczymi, zatem dochody osób objętych pomocą wzrosną nawet o 40 proc.

Plan przewiduje także dotacje dla przedszkoli - osoby z problemami finansowymi będą mogły korzystać z takiej opieki nad dziećmi. Wprowadzonych zostanie 40 rozwiązań ułatwiających zatrudnienie. Program zawiera również kary dla osób, które odrzucą pomoc oferowaną w ramach tego programu.

Program prowadzony w Ontario jest skonstruowany inaczej. Tam dochód gwarantowany nie w każdym przypadku łączy się z inną formą pomocy finansowej, oraz wielkość dochodu gwarantowanego zależy od przychodów rocznych danej osoby.

Kluczowy raport o dochodzie gwarantowanym stworzył senator Hugh Segal. Podkreśla on, że program ten powinien pomóc zrozumieć koszty biedy.

Taki program był już testowany w Kanadzie - wlatach 1974-1979 w prowincji Manitoba. Zauważono wtedy, że mniej pracowały jedynie nastolatki i młode mamy - dzieci nie musiały już wspomagać finansowo rodziców, a matki postanawiały spędzać więcej czasu z potomstwem. Szpitale miały mniej pacjentów, a liczba osób z problemami psychiatrycznymi znacznie zmalała.

Opublikowane: Grudzień 18th, 2017 12:13 pm