Kanada: nielegalni imigranci przeprawiają się z USA

kanada_imigranci

Na południowej granicy Kanady utrzymuje się tendencja skokowego wzrostu liczby nielegalnych imigrantów przedostających się z USA do Kanady i starających się tam o azyl. Sytuacja zaczęła się nasilać ze względu na zmiany w polityce imigracyjnej rządu Donalda Trumpa. 

Kwestia cudzoziemców z krajów Azji i Afryki była poruszana podczas czwartkowej rozmowy premiera Kanady Justina Trudeau z prezydentem USA.

Kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale poinformował, że policja i służby graniczne dostosowują swoje działania do zaistniałej sytuacji. Już pod koniec kampanii prezydenckiej w USA graniczne miejscowości w Kanadzie notowały zwiększoną liczbę osób nielegalnie przekraczających granicę. Obecnie na północ kraju przemieszcza się coraz więcej ludzi.

Umowa o bezpiecznym kraju trzecim, zawarta pomiędzy Kanadą a USA,  zakłada, że osoby starające się o status uchodźcy muszą złożyć wniosek w pierwszym kraju, w którym się znajdą - często są to Stany Zjednoczone. Obecnie wielu próbuje dopiero w Kanadzie ubiegać się o status uchodźcy, licząc przynajmniej na wstępną rozmowę z urzędnikami.

Opublikowane: Luty 24th, 2017 2:42 pm