Jordania: politycy i społeczeństwo zgodni w sprawie wymogu zmiany wielu artykułów przestarzałego prawa karnego

jordaniaJordański parlament na drodze do uchwalenia historycznej ustawy zakazującą wcześniejszej możliwości poślubienia zgwałconej kobiety w celu uniknięcia więzienia. We wtorek uchwalono ustawę, która być może stanowić początek początków nowego kierunku w bliskowschodniej legislaturze. Politycy i społeczeństwo mówią jednym głosem, że nie będzie tolerancji dla gwałcicieli w Jordanii. 

Artykuł 308 obalonej ustawy dawał możliwość ucieczki gwałciciela od odpowiedzialności karnej, jeśli poślubi oraz zostanie z ofiarą co najmniej 3 lata. Poprzednia ustawa dzieliła społeczeństwo. Część społeczeństwa jordańskiego w wierzy bowiem, że czystość i prawa kobiet stanowią podstawy jej honoru oraz podstawowych praw osobistych. We wtorek setki aktywistów zebrało się przed jordańskim parlamentem by wezwać władze do przegłosowania całkowitego obalenia poprzedniej ustawy. Obecnie istnieje grono polityków, którzy nieustannie pracują nad poprawą aktualnego stanu legislacyjnego praw kobiet w Jordanii - docelowo dla zrównania ich praw. Społeczeństwo jordańskie otwarcie mówi o tym, że zmieniane artykuły, ponad 57 letniego kodeksu prawa karnego, stanowią jedynie o zacofaniu i braku świadomości kogo dotyczą - Jordańczycy postrzegają się za naród wyedukowany, nie barbarzyński (czego reliktem jest m. in. obalany artykuł)

W październiku 2016 r., jordański król Abdullah II wydał rozkaz założenia komitetu królewskiego, który miał pracować nad całkowitą zmianą kodeksu karnego datowanego na rok 1960 r. W lutym 2017 r. komitet zalecił rozwiązanie obalenia artykułu 308. Parlamentarzyści pracowali nad ustawą zakazującą od kwietnia br. Ustawę aktualnie czeka zatwierdzenie przez Senat, a następnie podpisanie przez króla Abdullaha II.

W poprzednim tygodniu tunezyjscy politycy także dokonali podobnych zmian, uznając przemoc domową za czyn karalny.

 

Opublikowane: Sierpień 2nd, 2017 10:46 am, ostatnia aktualizacja: Sierpień 2nd, 2017 at 6:01 pm