Jest opinia biegłych w sprawie podwójnego morderstwa w stolicy

Polska-600x424 (1)

Śledztwo w sprawie podwójnego zabójstwa w Farelnicy w Warszawie dobiega końca. Prokuratura otrzymała już opinię psychiatryczną, z której bezpośrednio wynika, że 26-letni Mateusz G. był niepoczytalny w trakcie mordowania rodziców. Z tego względu postępowanie trzeba będzie umorzyć. 

Według prokuratora Marcina Sadusia, będącego rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie opinia psychiatryczna trafiła do nich już około miesiąca temu. Sporządzono ją po kilkutygodniowej obserwacji oskarżonego i wynika z niej, że w czasie popełniania obu zarzucanych mu czynów Mateusz G. miał zniesioną poczytalność. Oznacza to, że zabijając rodziców nie zdawał sobie sprawy ze znaczenia swoich czynów ani nie potrafił pokierować swoim postępowaniem. Z tego względu, zgodnie z art.31 Kodeksu karnego nie popełnił on przestępstwa i nie można przypisać mu winy za zarzucany mu czyn.

Gdyby 26-latek był poczytalny - teraz groziłoby mu dożywocie. Jeśli jednak zostanie ustalone, że podejrzany dopuścił się morderstwa w stanie niepoczytalności to prokurator po zamknięciu śledztwa skieruje sprawę do sądu z wnioskiem o umorzenie postępowania i zastosowanie środków zabezpieczających. Prokurator, która prowadzi tę sprawę, wniosek o umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym złoży jednak dopiero po otrzymaniu ostatniej opinii kryminalistycznej. Biegli psychiatrzy rozpoznali u niego bowiem skomplikowane zaburzenia psychiczne, które wraz z jego wysokim ilorazem inteligencji dają ryzyko, że mężczyzna może w przyszłości popełnić podobne zbrodnie.

 Do zabójstwa doszło 17 października 2017 roku na zamkniętym osiedlu w Warszawie. To właśnie tam Mateusz G. po kolejnej kłótni z ojcem zadał mu sześć ciosów nożem. Jego matka zginęła, próbując ratować swojego męża. Świadkami zabójstwa było rodzeństwo 26-latka - 22 letnia siostra i 16-letni brat.

Opublikowane: Czerwiec 12th, 2018 10:31 am