Jerozolima: kustosz Bazyliki Grobu Pańskiego nie powita wiceprezydenta USA

Jerozolima

Rodzina Al-Husajni, która pełni rolę kustoszy Bazyliki Grobu Pańskiego, odmówiła oficjalnego powitania wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a przy wejściu do świątyni w najbliższy weekend, kiedy to Pence ma złożyć wizytę w Izraelu.

Mike Pence był jednym z największych orędowników ostatniej decyzji Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam wkrótce amerykańskiej ambasady.

Przedstawiciel rodziny Al-Husajni stwierdził, że każdy ma prawo odwiedzić świątynię, jednak "kategorycznie odrzuca możliwość powitania wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a". Ambasada USA rezydująca wciąż w Tel Awiwie miała poprosić Al-Husajniego o powitanie zgodne z protokołem dyplomatycznym z symbolicznym użyciem kluczy do kościoła.

Muzułmańska rodzina Al-Husajni pełni funkcję kustosza nieprzerwanie od 1187 r., kiedy to sułtan ajjubidzki Saladyn - pogromca krzyżowców - nakazał jej strzec świątyni przed zakusami ekstremistycznych jednostek i władców, a także aby uniknąć konfliktów o prymat wśród wyznań chrześcijańskich. W Bazylice na Starym Mieście swoje ołtarze ma bowiem kilkanaście odłamów chrześcijaństwa.

Od wieków rodzina Al-Husajni cieszy się powszechną estymą wśród miejscowej ludności, ponieważ wywodzi swoje korzenie od samego  Proroka Mahometa. Codziennie otwiera bramy świątyni z asystą miejscowych chrześcijan.

Opublikowane: Grudzień 14th, 2017 5:49 pm