Jerozolima: 42-latka z ultraortodoksyjnej dzielnicy urodziła 20. dziecko

jerozolima2

Personel szpitala Haddassah Ein Kerem w Jerozolimie był w szoku, gdy dotarła do nich 42-letnia kobieta w ciąży, która wyjawiła im, że będzie to jej 20. dziecko.

Poród odbył się bez żadnych komplikacji - a była to 19. ciąża kobiety, która wcześniej raz urodziła bliźniaki. Łącznie szczęśliwa mama spędziła w ciąży 14 lat swojego życia.

Kobieta jest ultraortodoksyjną Żydówką z dzielnicy Mea Szearim. Miejsce to jest zamieszkane przez bardzo religijną i konserwatywną społeczność żydowską, znaną z wysokiego przyrostu naturalnego.

Ultraortodoksi, tzw. Haredim, prowadzą życie ściśle związane z regułami judaizmu. Paradoksalnie, właśnie z powodów religijny bojkotują ruch syjonistyczny i państwo Izrael, w którym żyją. Uważają bowiem, że Izrael może być odtworzony jedynie po powrocie Mesjasza. Nie stoi to jednak na przeszkodzie w pobieraniu przez nich licznych zasiłków - większość Haredim nie pracuje i żyje w ubóstwie.

Państwo mimo to wspiera szybko rozwijającą się społeczność ultraortodoksyjną, aby zapewnić społeczeństwu 8-milionowego Izraela równowagę, a nawet przewagę demograficzną Żydów w stosunku do Arabów-Palestyńczyków. Wśród obywateli Izraela jest ok. 20% Arabów - w większości muzułmanów, których przyrost naturalny jest również dość wysoki, jednak nie taki, jak u Haredim.

Liberalni Izraelczycy, chrześcijańscy Palestyńczycy-obywatele Izraela czy Druzowie cechują się dzietnością na poziomie europejskim. Szacuje się zatem, że wkrótce Haredim będą stanowić ok. 1/3 społeczeństwa, którego liczebność wzrośnie do 20 mln.

Wspomnianej mamie daleko jednak do rekordu Guinessa. Ten należy do 18-wiecznej Rosjanki, która urodziła aż 69 dzieci w ciągu 27 ciąż - w tym 16 par bliźniaków, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki.

Opublikowane: Grudzień 22nd, 2017 8:42 am