Jemen: po trudnym tygodniu doszło do przełomowego wydarzenia w kręgach koalicji

JemenLiderzy jednej z walczących o władzę grup w Jemenie, Houthi, oraz zwolennicy poprzedniego prezydenta Jemenu Ali Abdullaha Saleha zgodzili się na zmniejszenie napięcia w trwającej w kraju wojnie domowej. 

Niedzielna przemoc pomiędzy członkami popieranych przez Iran Houthi oraz zwolennikami byłego prezydenta osiągnęła swój moment przełomowy. Konflikt, którego jedną ze stron popiera rząd w Arabii Saudyjskiej trwa od 2 i pół roku.  Aref al-Zouka oraz Mohammed Abdulsalam  - niedawni sprzemierzeńcy w walce z najeźdźcą - wystąpili jako przedstawiciele podczas poniedziałkowego spotkania zorganizowanego w stolicy Jemenu, Sanaa. Podczas spotkania zdecydowano o zaprzestaniu powiększania różnic i przywróceniu sytuacji sprzed tygodnia.

Obie strony rządzą w północnej części Jemenu i dotychczas udało im się utrzymać trudne przymierze podczas konfliktu, w którym dotychczas zginęło 10 000 ludzi. Państwo dodatkowo jest przytłoczone katastrofą głodu oraz chorób. Partia Saleh rządziła państwem Jemen przez trzy dziesięciolecia - jeszcze przed aktualną wojną domową. W ubiegłym tygodniu koalicjant zorganizował pochód nazywając go świętowaniem dnia powstania partii, jednak dotychczasowy koalicjant Houthi uznał wydarzenie za pokaz siły. Napięcia ciągle rosły aż do niedzielnej nocy kiedy bojownicy Houthi obsadzili stanowiska na jednym z powstałych  punktów kontrolnych niedaleko posiadłości syna Saleha i jego biura mediowego. W konsekwencji działania dwaj bojownicy Houthi zostali zabici a yemeńskie media powiadomiły, że w akcji zginął również wysoki rangą w państwie pułkownik - członek partii Saleha GPC.

Obie strony zdecydowały się ostatecznie na załagodzenie sytuacji, szczególnie mając na względzie wspólnego wroga jakim ciągle jest walczący w Jemenie rząd Arabii Saudyjskiej, którego koalicja interweniowała w tym państwie w 2015 r. Celem tej interwencji miało przy przywrócenie rządu Hadi w Sanaa po tym jak grupa Houthi przejęła stolicę i połączyła siły z Salehem.

Opublikowane: Sierpień 29th, 2017 3:07 pm, ostatnia aktualizacja: Sierpień 31st, 2017 at 3:17 pm