Jemen: pierwsza pomoc od ponad dwóch tygodni

JemenDo głównego portu Jemenu (nad Morzem Czerwonym) przybił w niedzielę statek wiozący 5500 ton mąki. To pierwszy taki transport po ponad dwóch tygodniach blokady, nałożonej przez koalicję pod wodzą Arabii Saudyjskiej, która zwalcza szyickich rebeliantów Huti.

Arabia Saudyjska wraz z sojusznikami, wprowadziła 6 listopada blokadę Jemenu - powietrzną, lądową i morską. Miało to na celu powstrzymanie, dokonywanych ich zdaniem, przerzutów broni z Iranu dla Hutich. Zablokowali wszelkie połączenia z Jemenem w odpowiedzi na wystrzelanie, z terytorium tego kraju, rakiety balistycznej w kierunku Rijadu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ, 9 listopada wezwała koalicję do zdjęcia blokady. Według nich mogła ona doprowadzić do największej klęski głodu od dziesięcioleci, w kraju, w którym już doszło do katastrofy humanitarnej.

Koalicja zwalczająca jemeńskie milicje, oświadczyła, że zgadza się na dostarczenie pomocy  humanitarnej do portów w Al-Hudajdzie i Salif nam Morzem Czerwonym, a także na lotnisko w Sanie. Niedzielna dostawa, jest pierwszą tego rodzaju dostawą przez port.

W sobotę w Sanie wylądowały pierwsze samoloty z pomocą humanitarną (między innymi także pracownicy organizacji humanitarnych).

Agencje pomocowe twierdzą, że blokada pogłębiła kryzys humanitarny w Jemenie.

Od marca 2015 r. sunnicka koalicja arabska pod wodzą Arabii Saudyjskiej zwalcza wspierany przez Iran ruch Huti. Saudyjczycy chcą, by władzę w kraju przejął legalnie wybrany i popierany przez wspólnotę międzynarodową prezydent Abd ar-Rab Mansur al-Hadi.

Opublikowane: Listopad 27th, 2017 11:53 am