Jemen: najwyższy przywódca polityczny rebeliantów Saleh al-Samad zginął w nalocie

jemen_alhudajda

Rebelianci Huti z Jemenu poinformowali dzisiaj, że Saleh al-Samad, ich najwyższy przywódca polityczny zginął w ubiegłotygodniowym nalocie. O przeprowadzenie tego ataku oskarżają Arabię Saudyjską. 

Samad był szefem najwyższej rady politycznej, czyli najważniejszej instytucji politycznej w regionach kontrolowanych przez Huti. W czwartek, 19 kwietnia "został męczennikiem" po nalocie w prowincji Al-Hudajda na zachodzie kraju. Wiemy o tym z komunikatu opublikowanego przez agencję Saba.

Koalicja nie potwierdziła na razie śmierci Samada, ale faktem jest, że w czwartek doszło w Hudajdzie do wielu nalotów. Media związane z Huti podawały wtedy, że zginęło w nich pięciu cywilów. Agencja AFP wskazuje, że jeśli Samad zabity został wraz z nimi - będzie to największy jak dotąd cios zadany rebeliantom przez koalicję dowodzoną przez Arabię Saudyjską.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy podczas społecznej rewolty obalono prezydenta Alego Abs Allaha Salaha. Konflikt nasilił się w marcu 2015 roku, gdy Arabia Saudyjska rozpoczęła w tam swoją interwencję. Na ten moment rebelianci kontrolują Sanę oraz rozległe terytoria na północy i zachodzie kraju, a władza obecnego prezydenta Jemenu Abd ar-Rab Mansura al-Hadiego, któremu teoretycznie podlega południowa część, jest w znacznej mierze iluzoryczna.

Opublikowane: Kwiecień 24th, 2018 3:04 pm