Jemen: milionom ludzi grozi śmierć z głodu

Jemen

Koordynator ONZ ds. pomocy humanitarnej Mark Lowcock ostrzegł w Nowym Jorku przed klęską głodu, jaka zagraża pogrążonemu w wojnie Jemenowi. Według ONZ na skutek blokady kraju z głodu mogą umrzeć miliony ludzi.

Międzynarodowa koalicja walcząca z szyickimi rebeliantami Husi (Houthi) w Jemenie całkowicie zablokowała transport lotniczy, morski i lądowy do tego kraju. Ma to zapobiec dozbrajaniu Husich przez Iran, który wykorzystuje bojowników do prowadzenia pełzającej "wojny zastępczej" przeciwko Arabii Saudyjskiej.

Rebelianci wspierani przez Iran kontrolują północno-zachodnią część kraju ze stolicą Saną, a Saudyjczycy wspierają prawowitego prezydenta Abd ar-Rabba Mansura al-Hadiego, który zachowuje pozory władzy nad częścią kraju na uchodźstwie w saudyjskiej stolicy.

Rywalizacja irańsko-saudyjska toczy się nie tylko na froncie jemeńskim, ale i w innych krajach regionu - Syrii i Iraku.

Całkowita blokada Jemenu może mieć tragiczne skutki dla Jemeńczyków. Według ONZ kryzys humanitarny może doprowadzić do znacznie większej liczby ofiar, głównie z głodu, niż w Sudanie Płd. czy Somalii, gdzie w 2011 r. zginęło ok. 250 tys. ludzi.

Wojna w Jemenie pochłonęła już ok. 10 tys. ofiar śmiertelnych, a 3 mln osób musiało opuścić swoje domy.

Opublikowane: Listopad 9th, 2017 5:52 pm, ostatnia aktualizacja: Listopad 9th, 2017 at 5:53 pm