Jemen: co najmniej 20 weselników nie żyje po bombardowaniu w Hadżdży

jemen

Co najmniej 20 weselników nie żyje po nalocie saudyjskich sił powietrznych w prowincji Hadżdża w Jemenie. Większość ofiar to kobiety i dzieci. Zginęła również panna młoda.

Do ataku doszło w niedzielę. Według rzecznika jemeńskiego ministerstwa zdrowia Abdel-Hakima al-Kahlana karetki pogotowia zostały wysłane na miejsce zdarzenia dość późno, gdyż wrogie samoloty przez jakiś czas krążyły nad zgliszczami, sugerując możliwość kolejnego nalotu.

Finalnie do szpitala przyjęto 46 rannych, w tym sam pan młody.

To nie jest pierwszy nalot saudyjskich sił powietrznych na cywili w Jemenie. W ciągu ostatnich trzech lat zginęło ponad 10 tysięcy cywilów, a kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych po tego typu bombardowaniach. Ponad 3 mln ludzi musiało również opuścić swoje domy z  powodu wojny domowej, w której Saudyjczycy popierają uznawany przez społeczność międzynarodową rząd w konflikcie z szyickimi rebeliantami i ich sojusznikami, kontrolującymi nie tylko Sanę, ale też znaczne obszary na północy kraju.

Arabia Saudyjska już od jakiegoś czasu krytykowana jest za naloty na jemeńskie szpitale, targowiska, szkoły i inne cele cywilne. Oprócz tego zarzuca się jej, że blokada Jemenu sprawia, że grozi tam klęska głodu. Według agencji AP osobą odpowiedzialną za wojnę w Jemenie jest następca tronu, minister obrony książę Muhammed ibn Salman.

Opublikowane: Kwiecień 24th, 2018 2:30 pm