Japonia: uruchomienie jednostki piechoty morskiej

japonia

Japonia uruchomiła, pierwszą od zakończenia II Wojny Światowej, jednostkę piechoty morskiej. Ma ona stanowić ochronę przed potencjalnym atakiem Chin. Chińskie media krytykują to posunięcie i przestrzegają przed powrotem japońskiego militaryzmu.

W bazie wojskowej w pobliżu miasta Sasebo na wyspie Kiusiu w sobotę odbyła się inauguracja elitarnej brygady desantowej. Wzięło w niej udział około 1,5 tysiąca żołnierzy. Następnie jednostka publicznie wykonała ćwiczenia, w czasie których symulowano odbicie odległej wyspy z rąk najeźdźców.

Powołanie brygady piechoty morskiej budzi spore kontrowersje, pomimo tego że wiceminister obrony Japonii wytłumaczył decyzję rządu potrzebą ochrony licznych wysp. Jednostka ta jest bowiem zdolna do prowadzenia operacji również poza krajem i stanowi najnowszy dodatek do rozwijającej się japońskiej marynarki, która wyposażona jest już w śmigłowce, transportery i pojazdy amfibijne.

Uchwalona po II Wojnie Światowej konstytucja Japonii zabrania jej wywoływania wojny i utrzymywania sił zbrojnych. Mimo to Tokio posiada armię, formalnie nazywaną Siłami Samoobrony Japonii.

Według państwowego, chińskiego dziennika "Global Times" japoński rząd "prawdopodobnie rozważa wykorzystanie obrony integralności terytorialnej jako wymówki żeby ożywić militaryzm".

Rozwój japońskich wojsk ma na celu odstraszenie Chin, które starają się rozszerzyć swoje wpływy militarne poza Morze Wschodniochińskie i Południowochińskie, by zapewnić sobie dostęp do Oceanu Spokojnego.

Opublikowane: Kwiecień 9th, 2018 3:54 pm