Japonia: około 16 500 osób "niepełnosprawnych" wysterylizowanych bez swojej zgody

japonia_tokio-1024x724

Saburo Kita miał 14 lat, gdy został zabrany z instytucji, mającej pomagać dzieciom z problemami. Miał iść do lekarza. Mimo tego, że z jego zdrowiem wszystko było w porządku kazano mu się rozebrać i położyć na stole. Podano mu wtedy narkozę i wbrew jego wiedzy rozpoczęto operację. Okazuje się, że nie był jedyny.

Teraz już 75-letni Kita wspomina, że opuścił szpital z dużą blizną w dolnych partiach brzucha. Miała ona kształt litery "v". Kilka miesięcy po operacji od swojego kolegi dowiedział się, że został wysterylizowany.

Dopiero w styczniu tego na jaw wyszło, że tego typu operacje były częścią rządowego programu, który miał przeciwdziałać narodzinom tak zwanych "gorszych potomków". W jego ramach wysterylizowano 25 0000 dzieci, z czego około 16 500 nie wyraziło na to zgody. Program ten działał aż do 1996r., kiedy to zmiany w prawie wymogły na rządzie jego wycofanie.

Większość z wysterylizowanych dzieci miało ciężkie choroby, były niepełnosprawne fizycznie, czy umysłowo. Niektóre jednak cierpiały na choroby wyleczalne, lub miały zwyczajne problemy natury behawioralnej. Zdarzały się również przypadki sterylizacji ze względu na niski poziom IQ.

Teraz ofiary programu starają się o odszkodowania ze względu na to, że poddając je operacjom bez ich zgody i wiedzy, naruszone zostały ich podstawowe prawa. Rząd jednak powtarza, że wszystkie te operacje zostały przeprowadzone legalnie.

Japonia nadal ma spore problemy jeśli chodzi o nastawienie do osób niepełnosprawnych. Stara się jednak to zmienić i przygotowuje się już, do odbywającej się w 2020r., Paraolimpiady.

Opublikowane: Maj 9th, 2018 10:30 am, ostatnia aktualizacja: Maj 9th, 2018 at 10:39 am